Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Loptica Blog 2024-05-27

Saznajte sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - kako se prikupljaju, koje bolesti leče, troškovi i dugoročne prednosti.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su posebne ćelije u ljudskom telu koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite vrste ćelija i da obnavljaju oštećena tkiva. Naučna istraživanja su dokazala da se u krvi pupčane vrpce novorođenčeta nalazi veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija.

Ove ćelije se koriste u lečenju više od 75 teških bolesti, uključujući leukemiju, poremećaje krvi, urođene poremećaje i probleme sa imunitetom. Postoje dve vrste terapije: autologna (sopstvenim ćelijama) i alogena (ćelijama donora).

Kako se prikupljaju matične ćelije?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan po bebu i majku. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu, a ceo proces traje svega nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, krv se šalje u specijalizovanu laboratoriju gde se vrše analize na prisustvo virusa i infekcija. Ako su ćelije zdrave, zamrzavaju se na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati vitalne decenijama.

Koje bolesti se mogu lečiti?

Matične ćelije iz pupčane vrpce se koriste u terapijama za:

  • Leukemiju i druge vrste raka
  • Poremećaje krvi kao što je talasemija
  • Urođene metaboličke poremećaje
  • Bolesti imuniteta
  • Šećernu bolest tipa 1

Važno je napomenuti da ove ćelije mogu koristiti ne samo dete kome su prikupljene, već i članovi porodice (do četiri generacije), uključujući majku.

Kako se čuvaju matične ćelije?

Matične ćelije se čuvaju u specijalnim bankama pod strogim kontrolisanim uslovima. U Evropi postoje privatne banke koje naplaćuju uslugu čuvanja, dok se u nekim zemljama planiraju i državne banke.

Standardni ugovori obično pokrivaju period od 20 godina, nakon čega roditelji (ili dete kada postane punoletno) može odlučiti da produži čuvanje uz dodatnu naknadu ili da ćelije pokloni banci.

Troškovi i organizacija

Cene čuvanja matičnih ćelija variraju u zavisnosti od zemlje i banke. U nekim evropskim zemljama početna cena iznosi oko 1800-2500 evra za 20 godina čuvanja. Postoje i opcije plaćanja godišnje naknade nakon isteka osnovnog perioda.

Za roditelje koji očekuju blizance, mnoge banke nude popust za prikupljanje ćelija od oba deteta.

Da li je vredno investirati u čuvanje matičnih ćelija?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogih faktora:

  • Porodične istorije određenih bolesti
  • Finansijskih mogućnosti
  • Dostupnosti usluga u zemlji stanovanja

Dok neki stručnjaci smatraju da je ovo važna investicija u zdravlje porodice, drugi ističu da većina porodica nikada neće koristiti sačuvane ćelije. Ipak, za porodice sa rizikom od određenih bolesti, ovo može biti dragocena opcija.

Zaključak

Matične ćelije iz pupčane vrpce predstavljaju revolucionaran način lečenja mnogih bolesti. Iako postupak prikupljanja je jednostavan i bezbedan, odluka o čuvanju treba da se donese nakon pažljivog razmatranja svih činjenica i savetovanja sa lekarima. Sa razvojem medicine, mogućnosti terapija matičnim ćelijama se stalno šire, što ovu opciju čini sve privlačnijom za nove roditelje.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.